ABOUT

STUDIO ELLARTE – działa od 2007 roku w zmodernizowanej stodole na obrzeżach Dąbrowy Górniczej. Zespół projektowy tworzą Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz i Sebastian Pietkiewicz. Tworzywem najczęściej wykorzystywanym w naszych produktach jest ceramika i szkło, wykorzystujemy półfabrykat, bliska jest nam filozofia przetworów, dążymy do równowagi pomiędzy funkcją i formą Nasze doświadczenie w projektowaniu form dekoracyjnych i użytkowych zarówno w szkle jak i ceramice jest wynikiem wieloletniej pracy w przemyśle

Aranżujemy wnętrza wykorzystując produkty ze szkła i ceramiki, są to lampy, donice, meble ogrodowe oraz formy użytkowe które określamy jako architektura stołu.

 

 

 

ELŻBIETA TRZEWICZEK PIETKIEWICZ

Dyplom na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu u profesora Ludwika Kiczury i Kazimierz Pawlaka na Wydziale Szkła Artystycznego i Użytkowego oraz Podyplomowe Studia Aranżacji Przestrzeni Widowiskowej na Wydziale Architektury Wnętrz.

Od 2008 roku nauczyciel przedmiotów zawodowych na kierunku technik technologii szkła.

Od 2014 projektant w Hucie Szkła Julia w Piechowicach.

Pasjonatka technologii i produkcji szkła artystycznego i użytkowego.

Zajmuje się szkłem i ceramiką artystyczną. Ma w swoim dorobku  liczne realizacje scenograficzne oraz aranżacje wnętrz.

“ W szkle fascynuje mnie jego czystość, przejrzystość a zwłaszcza w szkle kryształowym kontrast między powierzchnią naturalnie ukształtowaną przez hutnika a mechanicznym szlifem, który zmienia charakter pierwotnego kształtu w zależności od dobranego szlifu”.

Elżbieta Trzewiczek Pietkiewicz

Ważniejsze wystawy i wydarzenia:

 • 2000 – „Szkło Młodych” ,Wrocław
 • 2001 – Podyplomowa wystawa w Muzeum Medalierstwa, Wrocław
 • 2001 – „ Jak szkło kruche” Opatów, Poznań, Wałbrzych
 • 2001 – „Wystawa Szkła”, Płock
 • 2002 – Design Młodych, Instytut Wzornictwa Przemysłowego Warszawa
 • 2003 – „Ciąg Dalszy” Szkło , Arsenał we Wrocławiu
 • 2003 – „Międzynarodowe Quadrienale Scenografii” ,Praga
 • 2004 – „Szklani Nieznani” Zamek Sielecki ,Sosnowiec
 • 2004 – „Salon Sztuki”, Kłodzko
 • 2005 – „Kopciuszek”, Będzin, Kostiumy do rock opery
 • 2007 – „Wszyscy Nasi Przyjaciele”, Zamek Sielecki, Sosnowiec.
 • 2007 – Scenografia i kostiumy do Czarnoksiężnika z Krainy Oz , Gdynia
 • 2008 – Scenografia i kostiumy do „Jasia i Małgosi”, Wałbrzych
 • 2013-14 projekt wnętrz do Huty Julia w Piechowicach
 • 2014 – projekt kolekcji szkła na Targi Ambiente we Frankfurcie dla Huty Julia
 • 2015 – VII Międzynarodowy plener ceramiczny Zduny
 • 2015 – ” Les Terres d’Artistes ” de la Montule’-Maison des Arts , Dreux  Francja
 • 2015 – Ślady i Oblicza Ceramiki , Jelenia Góra
 • 2016 – Międzynarodowy plener ceramiczny, Sighisoara Rumunia

 

 

SEBASTIAN PIETKIEWICZ
Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2001. Podyplomowe Studium Przestrzeni Scenicznej na Wydziale Architektury Wnętrz ASP we Wrocławiu, 2003.

Po studiach pracowałem jako projektant w hutach szkła: Huta Szkła Kryształowego “Sudety” w Szczytnej, Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach oraz Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie w Zawierciu.

Od 2013 roku jestem głównym projektant w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.

We współpracy z Leroy Merlin i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaprojektował modułowe doniczki w ramach kampanii “Dobrze Zaprojektowane”, 2011.

Wyróżnienie “Must Have” za kolekcję “Metropolis”, oraz za Zestaw Śniadaniowy nr 1 wchodzący w skład kolekcji “Polski Stół”, Łódź Design Festival, 2016.

Autor scenografii do przedstawień teatralnych: “W krainie Oz”, reż. Jerzy Bielunas, 2002; “Po deszczu”, reż. Waldemar Krzystek, 2003; “Kopciuszek”, reż. Jerzy Jan Połoński, 2005; “Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, reż. Jerzy Bielunas, 2007; “Jaś i Małgosia”, reż. Jerzy Jan Połoński, 2008.

Udział w  wystawach zbiorowych :

w Czechach, Polsce, Rumuni, Francji , USA  oraz Seulu , m.in.: “Polski Stół”,na Łódź Design Festival 2015, “Polski Stół” na Wanted Design, Nowy Jork  2016, “Kultowe formy” na Seoul International Hand made Fair 2017

Udział w wystawach indywidualnych:

Kultowe formy – Sebastian Pietkiewicz – wystawa zorganizowana w ramach projektu: Tak, kupuję polski design! – Galeria BB, ul. Skałeczna 5, Kraków 2016

W szkle fascynuje mnie proces tworzenia, moment zastygania plastycznej gorącej materii, “gaśnięcie ognistej kuli”, która przeobraża się w konkretny przedmiot– użyteczny i funkcjonalny.

W projektach wyrobów ze szkła kryształowego podkreślam minimalizm formy i dekoracji. Na pierwszym planie stawiam na funkcję wyrobów.

Proces wytwarzania i technologia ogranicza możliwości projektowania – nie wszystkie pomysły mogę zrealizować. Muszę znaleźć właściwe odpowiedzi na wiele pytań, przede wszystkim: po co?, dla kogo?, za ile?

Moja cecha charakteru – niecierpliwość – sprawiła, że gorące szkło poczułem na własnej skórze! Nie wystarczało mi wykonywanie klejonych rysunków na papierze i obserwowanie procesu produkcji. Chciałem sam formować i deformować… I tak właśnie nauczyłem się cierpliwości. Zrozumiałem, że w tworzeniu szkła na gorąco decyduje czas i … grawitacja! Czas, gdyż szkło szybko zastyga, a grawitacja, bo gorące szkło nie obracane na piszczeli, spływa jak miód z łyżeczki.

Szkło kojarzy mi się z otworem w piecu, który gapiom odbiera wzrok, a wybrańcom pozwala tworzyć. Swoje umiejętności zawdzięczam nauczycielom – Stefan Sadowski i Jan Drost, wybitni artyści szkła, zarazili mnie swoją pasją.

Sebastian Pietkiewicz