W "Dobrym Wnętrzu" można przeczytać artykuł Pani Iwony Iwony Ławeckiej - Marczewskiej w którym prezentuje wybrane projekty !
Dobrze mieszkaj
SEBASTIAN PIETKIEWICZ
Studiował na ASP we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła, a także ukończył Podyplomowe Studium Przestrzeni Scenicznej. Wykonywał projekty dla hut szkła: „Sudety Crystal Works”, „Crystallite” Ząbkowice, „Julia” Piechowice, „Wanda” w Siemianowicach Śląskich. Tworzył scenografie i kostiumy do przedstawień i filmów. Od 2007 r. wraz z żoną prowadzi rodzinną firmę, Studio Ellarte. Jego pasją jest sport. Uprawia wspinaczkę skałkową i jeździ na nartach.
DWA W JEDNYM Lubię proste formy i bryły, w których można zastosować efekt przenikania, składania, zestawiania ze sobą paru modułów. Wiele moich projektów nawiązuje do tej idei. Hot spot (il.1), Multiforma (il.4) czy kryształy Drum (il.3) to również przedmioty wielozadaniowe. Mogą funkcjonować jako wazon, a po odwróceniu także jako lampa lub świecznik..
BLASK KRYSZTAŁU Przez kilka lat pracowałem jako projektant w hutach, więc ten materiał jest mi szczególnie bliski. Kiedy po studiach zetknąłem się z przemysłem szklarskim, wszystkiego musiałem się jednak uczyć od początku. W Polsce nie mamy tradycji produkcji szkła kryształowego choć kiedyś można je było znaleźć prawie w każdym domu. Kryształy o bardzo tradycyjnych– kojarzą się z niemodnymi przedmiotami na meblościankach. Od kiedy zalewają nas tanie wyroby chińskie, ten rynek dodatkowo wciąż się kurczy.(4) Szkoda, bo współczesny kryształ jest piękny i nowoczesny. Na sposób jego projektowania w znaczący sposób wpłynęła zmiana technologii. Szkło nie jest już zdobione ręcznie w pracowniach, wykonują to maszyny. Zdobiny nie muszą też już ukrywać jego wad, dlatego bardziej eksponowany jest sam materiał. Przeważają kształty proste, minimalistyczne.
CIĘŻKIE i KRUCHE Ceramika i szkło to dwa różne technologicznie materiały. Każdy ma swoje wady i zalety.(5) który przy wypalaniu się kurczy. Odpowiednio operując formą, kolorem, a także fakturą można uzyskać jednak znakomite rezultaty. Moim pomysłem są rzeźby ceramiczne do ogrodu inspirowane przedmiotami jarmarcznymi. (il. Koniki?). Proces wytwarzania szkła jest jeszcze bardziej skomplikowany. To praca zespołowa, w której dizajner projektuje i nadzoruje proces tworzenia, a hutnik i szlifierz wykonują obróbkę techniczną.(6) Aby ten proces się opłacał produkcja musi być zaplanowana na wiele lat. To spory koszt i problem dla naszych hut, które wciąż walczą o przetrwanie.
NA SWOIM Od paru lat prowadzę wraz z żoną rodzinną firmę, autorską pracownię, w której projektuję i wdrażam do produkcji przedmioty użytkowe z ceramiki i szkła, formy ogrodowe, a także tworzę obiekty o charakterze bardziej galeryjnym. Praca scenografa otworzyła mnie na różne eksperymenty. Po latach doświadczeń coraz częściej łączę ceramikę ze szkłem, np. w projektach mebli artystycznych (il. stolik Inside?)
MODUŁOWE DLA LM Zostały zaprojektowane pod konkretną roślinę. Storczyk ma szczególne wymagania – nie może stać w wodzie. W środku znajduje się więc technologiczny rant, w którym umieszcza się doniczkę. Nadmiar wody spływa po nim i nie moczy korzeni. Do wysokiej łodygi został dopasowany również smukły kształt doniczki. Ceramiczne osłonki Libro zostały wyprodukowane w dwóch wymiarach. Najlepiej prezentują się, kiedy zestawiamy mniejszą z większą, choć można łączyć ze sobą również tylko duże lub małe. Zestawianie ich ze sobą w szeregu na parapecie umożliwiła forma przypominająca komórkę plastra miodu o przekroju wieloboku. Doniczki zostały przygotowane w 6 modnych kolorach, to écru, mocca, biały, brąz (oberżyna) i fiolet (trend kolorystyczny dla storczyków), wykończone w macie i połysku.
MEDIA
Dobre Wnętrze
Dobrze mieszkaj
Weranda